منوی دسته بندی

انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان - نماشویی - رنگ آمیزی نما - رولپلاک نمای ساختمان - شماره تماس: 09124652126

ما در این مطلب به مبحث انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان می پردازیم. خدمات شرکت آرین ایراتا شامل: نماشویی ، شستشوی نما با طناب ، پیچ رولپلاک نما ، نورپردازی نما ، نصب و تعویض شیشه نمای ساختمان ، رنگ آمیزی نما ، جوشکاری و برش کاری ، آب بندی و اجرای نانو ، نصب بنر و تابلو تبلیغاتی ، نصب توری پاسیو و کار در ارتفاع و …. می باشد. جهت مشاوره هر گونه خدمات با آرین آیراتا تماس حاصل فرمایید و کارشناسان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی می کنند.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان چه می باشد؟

چنانچه روزی مشاهده کردید که افرادی با طناب از یک ساختمان آویزان می باشند و رو به دیوار کاری انجام می دهند نگران نشوید! آن‌ها نه کماندو هستند و نه نینجا کار. بلکه آن‌ها در حال انجام پیچ و رولپلاک نمای ساختمان مدنظر هستند. انواع رولپلاک نما جهت اتصال نما به سازه‌های زیرین موجود هستند تا اجراکنندگان طرح بتوانند برترین و مناسب‌ترین نمونه‌ها را با بر اساس نوع مصالح انتخاب کنند. در حقیقت رولپلاک زیرساخت پیوند ساکن، میان دیوار خارجی باربر و روکش نما می باشد. بر همین اساس استفاده از پیچ یا رولپلاک اشتباه اثرهای منفی و ناخواسته‌ی بسیاری را برای شما ایجاد خواهد کرد.

انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان - نماشویی - رنگ آمیزی نما - رولپلاک نمای ساختمان - شماره تماس: 09124652126

رولپلاک یک نمونه بست است. بست در اصطلاح به معنی پناهگاه می باشد. برای همین رولپلاک را می شود پناهگاه پیچ دانست که در داخل دیوار مستقر می شود. به طور معمول این قطعات پلاستیکی، مخروطی شکل هستند و شیار دارند. اغلب برای اسکوپ نمودن نمای ساختمان از پیچ‌های گالوانیزه استفاده می گردد، زیرا این پیچ‌ها کیفیت بیشتری دارند و در برابر خوردگی مستحکم اند.

بیشتر بخوانید: نماشویی ساختمان چیست؟

انواع پیچ و رولپلاک جهت نمای ساختمان‌

طبقه بندی پیچ‌ها و رولپلاک­ها بر اساس جنس و شکل آن‌ها است. پیچ‌ها اغلب در 4 نوع زیر ساخته شده اند:

 • آلومینیومی
 • آهنی
 • مسی
 • گالوانیزه

رولپلاک­ها هم می‌توانند از متریال‌ زیر ساخته شده باشند:

 • پلاستیکی
 • فیبری
 • چوبی
 • استیل
 • آلومینیومی
 • برنجی
 • مسی

اگر چه رولپلاک­ها از نظر ساختار هم تنوع بسیاری دارند:

 • ساده
 • شاخک‌دار
 • لبه‌دار
 • پرچ یا مولتی پلاگ
 • خاردار
 • رولپلاک پروانه‌ای
 • و…

انتخاب بین انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

هر یک از این پیچ‌ها و رولپلاک­ها ویژگی‌های خاصی دارند و انتخاب بین آن‌ها بستگی به نوع و جنس سنگ دارد. اغلب برای اسکوپ نمای ساختمان از پیچ چوب یا گالوانیزه زرد مورد استفاده قرار می گیرد. در بیشتر موقعیت ها پیچ‌های مذکور چینی، به صرفه تر می باشند و کاربرد بیشتری دارند.

انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان - نماشویی - رنگ آمیزی نما - رولپلاک نمای ساختمان - شماره تماس: 09124652126

انجام پیچ و رولپلاک سنگ نماهای ساختمانی

یکی از مهم‌ترین نقطه قوت های روش پیچ و رولپلاک نما این می باشد که برای اسکوپ نما احتیاجی به داربست نمی باشد. بلکه راپل کارها (فردی که با طناب و در ارتفاع کار انجام می دهد) از راه طناب این کار را به انجام می رسانند. از همین رو مقدار تسلط آن‌ها بر تمام نمای ساختمان بیشتر می باشد، ضمنا امنیتشان هم به صورت کامل تضمین می شود.

اول می بایست فاصله های مناسب برای پیچ و رولپلاک را معین نمود. بعد از یک دریل عادی برای سوراخ نمودن سنگ نما استفاده می گردد. هنگامی که مته دریل به بتن رسید می بایست به کمک یک دریل چکشی با دقت زیاد بتن را سوراخ نمود. حالا رولپلاک به سوراخ ایجاد شده وارد می شود و در انتها هم با پیچ محکم می گردد.

برای این که کار ظاهر خوب تری داشته باشد کمی بتونه همرنگ با نما را بر روی مقطع پیچ‌ها می‌زنند تا کمتر مشاهده شوند.

در وضعیت معمولی پیچ‌های 5 یا 6 سانتی‌متری به درستی می‌توانند انبساط و استحکام سنگ‌ها را ضمانت نمایند. از همین رو در اغلب ساختمان‌ها از این پیچ‌ها استفاده می گردد.

بیشتر بخوانید: سه روش اصلی برای نماشویی ساختمان

انتخاب یک پیمانکار خوب 

کارفرمایانی که دنبال انجام کار پیچ و رولپلاک ساختمان هستند ترجیح می دهند یک پیمانکار با تجربه و با عملکرد بالا را انتخاب کنند. قبل از آغاز کار متخصصان این حوزه می بایست از نمای ساختمان بازدید و تعدادی نکات با اهمیت را به شما یادآوری نمایند. ضمنا از همان اول می‌توان از شرکت مدنظر درخواست کرد که زمان لازم پروژه را برایتان تخمین زنند. توجه کنید که ظرافت و دقت در این امر اهمیت زیادی دارد. زیرا کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند باعث ترک خوردگی نما و زشت شدن نمای کلی شود.

بعضی از پیمانکاران خدماتی مانند بتونه و ترمیم نما را هم انجام می‌دهند و ظاهری جدید، زیبا و مقاوم را به ساختمان مدنظرتان می دهند. توجه کنید که پیمانکاران نیز می‌توانند حقیقی و نیز حقوقی باشند. اگر پیمانکار حقیقی استخدام نمودید، در تخصص و مهارت او حساسیت زیادتری داشته باشید. برای مثال بخواهید که کارهای قبلی خودش را برایتان به نمایش بگذارد.

استفاده از دریل متناسب

شخص یا اشخاصی که پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را به انجام می رسانند می بایست از تجهیزات مناسبی استفاده کنند. مهم‌ترین ابزار در این امر هم همان دریل‌ها هستند. دریل می بایست دارای دیمر باشد. دیمر برای اپراتور دستگاه ممکن می سازد که چرخش و ضربه‌ها را به صورت اثرگذارتری کنترل نماید. استفاده از دریل اشتباه، به سنگ‌ها به خصوص آن‌هایی که کیفیت کمی دارند صدمه بسیاری وارد خواهد نمود.

تناسب پیچ نما و نوع سنگ

استفاده کردن از 4 نوع متریال در نمای ساختمان‌ متداول می باشد:

 • سنگ تراورتن: سنگ تراورتن در حال حاضر خیلی رایج و برای پیچ و رولپلاک نما خیلی مناسب است.
 • گرانیت: گرانیت هم یکی از متریال‌های قدیمی، باتجربه و مقاوم می باشد که به طور صحیح به اسکوپ نما جواب می‌دهد.
 • مرمریت: این سنگ‌ها کیفیت‌های گوناگونی دارند. هر قدر درصد آهک آن‌ها زیادتر شود کار هم به مراتب دشوارتر خواهد شد.
 • سرامیک: برای پیچ نمای سرامیکی می بایست از راه های مخصوصی استفاده کرد (در ادامه بیان خواهیم کرد).

پیچ و رولپلاک نمای سرامیکی

سرامیک‌ها به خاطر ضخامت خیلی کمی که دارند در برابر فشار دریل مقاومت نمی کنند. از همین رو اشخاص برای اسکوپ این مدل نماها بر روی بند سرامیک‌ها، سوراخ به وجود می آورند. ضمنا میان پیچ و سرامیک هم از واشر استفاده می گردد تا سطح اتکا زیاد شود. در این راه بر روی مقطع پیچ‌ها رنگ روغنی استفاده می کنند.

اندازه مناسب پیچ‌ها

در قسمت قبلی نیز مقداری درباره ی اندازه پیچ‌ها صحبت نمودیم ولی به صورت کلی انتخاب اندازه مناسب پیچ تا حد بسیاری بسته به تشخیص پیمانکار و نوع سنگ و ملات می باشد. به طور معمول برای سنگ‌هایی با ضخامت 1.5 سانتی‌متر پیچ‌هایی با طول 6 سانتی‌متر مورد انتخاب قرار می گیرند. با افزایش یافتن ضخامت سنگ و ملات اندازه پیچ هم افزایش خواهد یافت. به صورتی که سنگ‌های 2.5 سانتی به پیچ‌های 8 سانتی‌متری احتیاج خواهند داشت.

بیشتر بدانید: نماشویی ساختمان

خدمات شرکت آرین ایراتا شامل: نماشویی ، شستشوی نما با طناب ، پیچ رولپلاک نما ، نورپردازی نما ، نصب و تعویض شیشه نمای ساختمان ، رنگ آمیزی نما ، جوشکاری و برش کاری ، آب بندی و اجرای نانو ، نصب بنر و تابلو تبلیغاتی ، نصب توری پاسیو و کار در ارتفاع ….

خدمات شرکت آرین ایراتا شامل: نماشویی ، شستشوی نما ، پیچ رولپلاک نما ، نورپردازی نما ، نصب و تعویض شیشه نمای ساختمان ، رنگ آمیزی نما ، جوشکاری و برش کاری ، آب بندی و اجرای نانو ، نصب بنر و تابلو تبلیغاتی ، نصب توری پاسیو و کار در ارتفاع و  …. می باشد. جهت مشاوره هر گونه خدمات با آرین آیراتا تماس حاصل فرمایید و کارشناسان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی می کنند.

برای مشاوره و بازدید رایگان تماس بگیرید

شماره تماس: 09124652126

شماره تماس: 09197921711

شماره ثابت: 02188044865

خدمات شرکت آرین ایراتا شامل: نماشویی ، شستشوی نما با طناب ، پیچ رولپلاک نما ، نورپردازی نما ، نصب و تعویض شیشه نمای ساختمان ، رنگ آمیزی نما ، جوشکاری و برش کاری ، آب بندی و اجرای نانو ، نصب بنر و تابلو تبلیغاتی ، نصب توری پاسیو و کار در ارتفاع شستشوی نما با طناب ….

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *