نکات مهم و اساسی شستشو دادن نمای آجری ساختمان

آماده‌سازی پیش از شروع شستشو دادن:

پیش از هر چیز، موارد زیر را در خاطر داشته باشید:

 • چک کردن شرایط نمای آجری و آجر نما: دنبال هر نوع صدمه، خراش یا ترک باشید و در صورتی که آن ها را یافتید، لازم است به بررسی و تعمیر و کنترل ان ها اقدام نمائید.
 • حذف عواملی که مانع هستند: هر نوع گل، گرد و خاک و بقیه آلودگی‌ها را از روی نما تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: پیچ رولپلاک نما با طناب

استفاده کردن از راه مناسب:

در ادامه، راه های شستشو دادن نمای آجری و آجر نما را بررسی خواهیم کرد:

 • شستشو دادن به صورت دستی: این راه شامل استفاده کردن از آب و مواد شوینده مناسب می باشد. برای انجام این کار، برس نرم و اسفنج را مورد استفاده قرار دهید و با حرکات آرام و با دقت نما را تمیز نمائید. در این راه، بهتر می باشد از مواد شوینده ضعیف تر استفاده نمائید تا از صدمه زدن به نما پیشگیری شود.
 • استفاده کردن از لوازم برقی: برای شستشو دادن نمای آجری و آجر نما، ابزارهای برقی مثل فشارشوی (واتر جت) را می توان استفاده نمود. ولی حتماً به پیشنهادات تولیدکننده و دستورالعمل استفاده از این لوازم توجه نمائید تا از صدمه زدن به نما پیشگیری شود. (در زمان اجرا فاصله مطمئن میان نازل پاشش و نمای ساختمان را حفظ نمائید.)

مواد شوینده ای که مناسب است:

استفاده کردن از مواد شوینده درست و مناسب برای شستشو دادن نمای آجری و آجر نما اهمیت زیادی دارد. بعضی از مواد شوینده اثرگذار عبارتند از:

 • مایع شوینده ای که ضعیف است: مایعات شوینده ضعیف مثل مایع ظرفشویی یا مایع شوینده خانگی را می توانید مورد استفاده قرار دهید. ولی پیش از استفاده کردن، دستورالعمل تولیدکننده و نسبت دقیق مواد رقیق کننده را مورد توجه قرار دهید.
 • اسیدهای که خفیف هستند: از بعضی از اسیدهای خفیف مثل اسید استیک، اسید لیمو و اسید هیدروکلریک می توان برای شستشو دادن نمای آجری استفاده کرد. ولی پیش از استفاده، حتماً دستورالعمل تهیه و استفاده کردن از این مواد را مطالعه نموده و ماسک و دستکش را حتما استفاده نمائید.

نکات مهم و اصلی برای شستشو دادن نمای ساختمان:

 • قبل از آغاز شستشو، نمای آجری و آجر نما را به وسیله آب سرد مرطوب نمائید تا جذب آب بالاتر نباشد و مواد شوینده اثر بهتری داشته باشند.
 • اگر از مواد شوینده شیمیایی استفاده می کنید، از دستکش‌های محافظ استفاده نمائید تا از تماس مستقیم با مواد شوینده پیشگیری نمائید.
 • از مورد استفاده قرار دادن ابزارهای تیز یا سخت جهت گردگیری و شستشو دادن نما پرهیز نمائید تا از خراش و صدمه به سطح نما پیشگیری شود.
 • پیش از آغاز شستشو، همه ی نقاط حساس مثل چهارچوب‌ها، لبه‌ها و درب‌ها را بپوشانید تا از صدمه دیدن آنها در زمان شستشوی نما پیشگیری شود.
 • بعد ازشستشو، نمای آجری و آجر نما را توسط آب کاملا بشویید تا همه ی مواد شوینده از بین روند و بر روی آن نمانند.
 • به نمای آجری و آجر نما پس از شستشو زمان دهید تا کاملا خشک شود، پیش از اینکه بخواهید بر روی آن نانو بزنید.

بیشتر بخوانید: شستشوی نمای شیشه ای

روش شستشوی نمای آجری که روی آن برچسب تبلیغات، سیمان، لکه ها و … وجود دارند.

نمای آجری و آجر نما می تواند از ویژگی‌های زیبایی هر ساختمانی باشد که سبب اثر مثبت بر جذابیت و ماندگاری آن خواهد شد. بر همین اساس، به علت مواد تبلیغاتی، سیمان و لکه‌هایی که امکان دارد بر روی نما باشد، امکان دارد ظاهر آن کمی کثیف و غیرجذاب بشود. در این مطلب، راه ها و نکاتی را برای شستشو دادن نمای آجری و آجر نما به وسیله حذف لکه‌ها، برچسب‌ها و بازیافتن زیبایی اصلی آجرها برایتان آموزش خواهیم داد.

 • شستن عادی: اول، راه شستشوی عادی را به منظور حذف کردن لکه‌ها و ذرات گرد و غبار روی نمای آجری و آجر نما استفاده نمائید. این توسط مراحل زیر انجام می شود:
 • آبکشی اولیه: یک شلنگ آب را مورد استفاده قرار دهید تا نمای آجری و آجر نما را با آب کاملا بشویید و گرد و غبار روی آن را پاک نمائید، تلاش شود برچسب ها کاملا خیس شوند تا به سادگی کنده شوند.
 • استفاده کردن از مواد شوینده: آب و مایع ظرفشویی را مخلوط نموده و با استفاده کردن از برس نرم، دقیق و با حرکات آرام روی نما اعمال نمائید. در صورتی که لکه‌های سخت وجود دارند، می‌توان از مواد شوینده قدرتمندتری مثل مایع شستشوی قوی استفاده نمود.
 • آبکشی آخر: بعد از استفاده کردن از مواد شوینده، با آب نما را کاملا بشویید تا همه ی مواد شوینده پاک شوند.
 • از بین بردن لکه های سیمان و برچسب‌های تبلیغاتی: در صورتی که بر روی نمای آجری و آجر نما لکه‌های سیمان یا برچسب هایی وجود دارد، می‌توانید از راه های زیر برای حذف کردن آنها استفاده نمائید:
 • استفاده کردن از مواد شیمیایی حذف کننده برچسب: جهت حذف کردن برچسب‌ها و لکه‌های سیمان، می‌توانید از مواد شیمیایی به خصوصی مثل محلول اسیدی استفاده نمائید. پیش از استفاده، باید دستورالعمل تهیه و استفاده کردن از این مواد را مطالعه نمائید و از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید.
 • استفاده کردن از ابزار مکانیکی: در صورتی که برچسب‌ها و لکه‌های سیمان خیلی سخت و مقاوم می باشند، می‌توانید از ابزار مکانیکی مثل دستگاه ساب سطح استفاده نمائید تا آن ها را با دقت کامل و بدون صدمه به نما حذف نمائید.

بیشتر بدانید: نماشویی ساختمان

خدمات شرکت آرین ایراتا شامل: نماشویی ، شستشوی نما با طناب ، پیچ رولپلاک نما ، نورپردازی نما ، نصب و تعویض شیشه نمای ساختمان ، رنگ آمیزی نما ، جوشکاری و برش کاری ، آب بندی و اجرای نانو ، نصب بنر و تابلو تبلیغاتی ، نصب توری پاسیو و کار در ارتفاع ….

خدمات شرکت آرین ایراتا شامل: نماشویی ، شستشوی نما ، پیچ رولپلاک نما ، نورپردازی نما ، نصب و تعویض شیشه نمای ساختمان ، رنگ آمیزی نما ، جوشکاری و برش کاری ، آب بندی و اجرای نانو ، نصب بنر و تابلو تبلیغاتی ، نصب توری پاسیو و کار در ارتفاع و  …. می باشد. جهت مشاوره هر گونه خدمات با آرین آیراتا تماس حاصل فرمایید و کارشناسان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی می کنند.

برای مشاوره و بازدید رایگان تماس بگیرید

شماره تماس: 09124652126

شماره تماس: 09197921711

شماره ثابت: 02188044865

خدمات شرکت آرین ایراتا شامل: نماشویی ، شستشوی نما با طناب ، پیچ رولپلاک نما ، نورپردازی نما ، نصب و تعویض شیشه نمای ساختمان ، رنگ آمیزی نما ، جوشکاری و برش کاری ، آب بندی و اجرای نانو ، نصب بنر و تابلو تبلیغاتی ، نصب توری پاسیو و کار در ارتفاع شستشوی نما با طناب ….